*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مسیر تحول 


مسیرتحول شماره خبر: ٣٢٣٤٨٤ ١١:٣٩ - 1392/04/19    ارسال به دوست نسخه چاپي


دستاوردهاي معاونت امور طلاب و دانش‌آموختگان


معاون امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه‌هاي علميه، فعاليت‌هاي انجام شده و برنامه‌هاي جاري و آتي اين معاونت را تشريح کرد. حجةالاسلام والمسلمين محمود ملک‌دار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري حوزه،‌ درباره فعاليت‌هاي معاونت امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه‌هاي علميه، گفت: اين معاونت در سه‌ بخش؛ دانش‌آموختگان، امور طلاب و خدمات طلاب و ارائه تسهيلات، در حال فعاليت است.

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه، فعاليتهاي انجام شده و برنامههاي جاري و آتي اين معاونت را تشريح کرد.

حجةالاسلام والمسلمين محمود ملکدار در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري حوزه، درباره فعاليتهاي معاونت امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه، گفت: اين معاونت در سه بخش؛ دانشآموختگان، امور طلاب و خدمات طلاب و ارائه تسهيلات، در حال فعاليت است.

وي به فعاليتهاي دفتر دانشآموختگان اين معاونت اشاره کرد و گفت: اين دفتر در راستاي ساماندهي دانشآموختگان حوزه و اشتغال آنها در نهادهاي دولتي و غيردولتي مشغول فعاليت است؛ يکي از عرصههاي فعاليت اين دفتر، شناسايي سطح علمي و توانايي حوزويان است که به صورت حضوري و از طريق سامانه اينترنتي نجما اين کار انجام ميشود.

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه با اشاره به راهاندازي بخش دانشآموختگان اين سامانه اينترنتي از سال 91، گفت: 33 هزار طلبه به صورت حضوري يا از طريق سايت، فرم مربوطه را تکميل کردهاند. در کنار اين فرمهاي تکميلي، مصاحبهاي براي تشخيص تواناييهاي طلاب انجام ميشود که در سال گذشته از 4000 طلبه اين مصاحبهها انجام و در بانک اطلاعات معاونت امور طلاب و دانشآموختگان ثبت شده است.

* معرفي بيش از 3 هزار طلبه به نهاد‌ها و سازمان‌ها

وي، بخش ديگر فعاليتهاي دفتر دانشآموختگان را نيازسنجي از سازمانها و نهادهاي مختلف حوزوي و غيرحوزوي عنوان کرد و گفت: با فعاليت انجام شده در اين راستا، در سال 91 با نهادهاي عقيدتي و سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران، دفتر نمايندگي وليفقيه در جهاد کشاورزي، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و... تفاهمنامهاي در راستاي تأمين نيروي انساني طلبه نهادها انجام شد که در چند سال گذشته بيش از 3000 نفر به اين نهادها و مراکز معرفي شدند.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار ادامه داد: بانک جامع اطلاعات دانشآموختگان و شاغلان از ديگر فعاليتهاي اين دفتر است که اطلاعات تمام طلابي که در نهادها و سازمانهاي مختلف مشغول فعاليت هستند، جمعآوري و ساماندهي کرده است.

وي به تهيه طرح آموزش کاربردي دانشآموختگان اشاره کرد و گفت: با اجراي اين آموزشهاي کاربردي، طلاب پيشاز حضور در عرصه کارهاي اجرايي، آموزشهاي مورد نياز را ميبينند. اين طرح به شوراي عالي حوزههاي عليمه ارسال شده که در صورت تصويب، اجرا ميشود. معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه با اشاره به ارتباط اينترنتي حوزويان شاغل با دفتر دانشآموختگان از طريق سايت نجما، ادامه داد: اين معاونت همچنين با ارسال نشريات لازم به طلاب شاغل در نهادها و ارگانهاي مختلف کشوري، آنها را در جريان اخبار و اتفاقات حوزه قرار ميدهد. اين بخش در استانهاي مختلف نيز در حال راهاندازي است.

وي ادامه داد: کار ديگر که از سوي دفتر دانشآموختگان حوزه در حال انجام است، ترسيم چشمانداز نيروي انساني حوزويان و آمايش نيروي انساني ميباشد که اميد است تکميل اين چشمانداز تا پايان امسال انجام پذيرد.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار در ادامه درباره دفتر امور خدماتي معاونت امور طلاب و دانشآموختگان حوزه گفت: اداره امور شاهد و ايثارگر در اين دفتر فعال است که با راهاندازي آن، کار و فعاليتهاي ارزشمندي در اين عرصه انجام شده است که از جمله آن، برگزاري همايش نقش مراجع و روحانيت در دفاع مقدس بود. اين همايش در غنيسازي بخش شهداي حوزوي دايرةالمعارف دفاع مقدس نقش تأثيرگذاري داشت.

وي تهيه طرح و مداخل دانشنامه دفاع مقدس ويژه روحانيون، ايجاد بانک جامع اطلاعات شاهد و ايثارگران حوزوي، سرکشي از خانههاي جانبازان و ايثارگران روحاني استان قم با مشارکت مرکز خدمات حوزههاي علميه و بنياد شهيد استان قم و تشکيل کميسيون شاهد و ايثارگر حوزه در بنياد شهيد را از ديگر فعاليتهاي اين اداره عنوان کرد.

* شناسايي 4500 شهيد روحاني

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه با اشاره به برگزاري همايش تجليل از فرزندان پژوهشگر و برتر شاهد و ايثارگر حوزه با حضور حجةالاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري در سال گذشته، اظهار داشت: طرح تهيه فيلمنامه براي شهداي روحاني، بانک اطلاعاتي شهداي روحاني و شناسايي 4500 نفر شهيد روحاني از ديگر فعاليتهاي اداره امور شاهد و ايثارگر اين معاونت است.

وي در تشريح فعاليتهاي اداره امور مشمولان دفتر امور خدماتي اين معاونت نيز گفت: ارائه کارت معافيت تحصيلي به تمامي طلاب، تدوين آييننامه طلاب مشمول، ايجاد بانک جامع اطلاعات مشمولان و اسکن تمامي مدارک مشمولان در سامانه نجما از جمله فعاليتهاي اين اداره است.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار ادامه داد: معرفي طلاب به نهادهاي مختلف براي بکارگيري طلاب به عنوان طلبه مشمول از ديگر فعاليتهاي اداره امور مشمولان است که در حال حاضر 28 نهاد انقلابي و دولتي از اين سهميه استفاده ميکنند. بر اساس اين برنامه، تمامي طلابي که شرايط مربوطه را داشته باشند، ميتوانند در نهادهاي مختلف به عنوان طلبه مشمول مشغول فعاليت شوند که پساز دوره مربوطه، کارت پايان خدمت دريافت ميکنند.

وي با بيان اين که در اين برنامه نياز به انصراف از حوزه نيست و شهريه مراجع نيز در اين دوران شامل حال طلاب ميشود، ادامه داد: اتمام سطح1، داشتن کد فعال در مرکز مديريت و توانايي لازم براي انجام مأموريتهاي محوله در نهاد مربوطه، از شرايط اين برنامه ميباشد.

* توزيع 5 هزار کارت هوشمند طلاب

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه، همچنين با اشاره به صدور کارت شناسايي طلاب از سوي اداره خدماتي اين معاونت، گفت: در سال گذشته کارت شناسايي هوشمند طلاب در دستور کار قرار گرفت که تاکنون 5000 کارت توليد و توزيع شد و ديگر کارها نيز تا پايان سال جاري توزيع خواهد شد.

وي با بيان اينکه با کارت شناسايي طلاب، هويت طلاب و اساتيد مشخص و امور خدماتي طلاب نيز با سرعت بيشتري انجام ميشود، ادامه داد: اين کارت، کاربرد خدماتي، آموزشي، نظام وظيفه و بانکي دارد که بهوسيله آن حضور و غياب در کلاسها، ارائه تسهيلات تغذيه طلاب، واريز شهريه توسط دفاتر مراجع تقليد، ارائه خدمات اردويي و ورزشي و سلامت، معافيت تحصيلي و اتصال به شبکه شتاب بانکي قابل انجام است.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار شارژ بنکارتها را از ديگر امکانات اين کارت دانست و گفت: شارژ بنکارتهاي طلاب توسط اين کارت انجام ميشود؛ البته هر ساله از طريق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي کارتهاي طلاب شارژ ميشد ولي امسال به دليل نبود بودجه، تا کنون، شارژ انجام نشده است.

وي در ادامه به فعاليت اداره امور خدماتي شهريه و تغذيه طلاب در اين معاونت اشاره کرد و گفت: با طرحها و رايزنيهاي صورت گرفته، بخش زيادي از مراجع تقليد شهريه طلاب را به حساب بانکي آنها واريز ميکنند؛ البته با توجه به کارهاي صورت گرفته، زمينه مربوطه فراهم شده تا هر کدام از مراجع در صورت صلاحديد، از اين خدمات استفاده کنند.

* تهيه بانک جامع اطلاعات شهريه دفاتر مراجع تقليد

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه با اشاره به تهيه بانک جامع اطلاعات شهريه دفاتر مراجع تقليد در سال گذشته، اظهار داشت: آييننامه پرداخت شهريه - آنچه مربوط به مرکز مديريت حوزههاي علميه است- تهيه و به شوراي عالي ارائه شده است. در حال حاضر از طريق سامانه اينترنتي نجما، امکان ارتباط کليه دفاتر مراجع به مرکز مديريت فراهم شده است.

وي افزود: در اداره امور اسکان نيز به اسکان طلاب در خوابگاهها و شهرک مهديه رسيدگي ميشود؛ طلاب از طريق سايت نجما، ميتوانند خوابگاه خود در قم و ديگر شهرستانها را انتخاب کنند که در سال گذشته 1560 نفر از طريق اين سامانه تقاضاي اسکان دادند.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار با اشاره به اسکان بيش از 2000 طلبه در شهرک مهديه، اظهار داشت: در شهرک مهديه علاوه بر اسکان طلاب، کارهاي فرهنگي گستردهاي با راهاندازي دفاتر معاونتهاي تهذيب و پژوهش حوزههاي علميه براي خانوادهها و فرزندان طلاب انجام گرفته است.

* اسکان 300 طلبه در سال جاري در شهرک مهديه

وي افزود: امسال بر اساس اولويتها، 300 طلبه ديگر در شهرک مهديه مستقر ميشوند؛ البته اميد است با همت و پشتيباني شوراي عالي حوزههاي علميه، تعداد واحدهاي مسکوني بيشتر شود تا بتوان کمکي به مسئله مسکن طلاب که يکي از دغدغههاي مهم آنهاست، ارائه داد.

معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه درباره فعاليتهاي دفتر امور تسهيلات هم، گفت: در اين دفتر اداره سلامت بدني و تجهيزات ورزشي عهدهدار سلامت و تقويت جسماني طلاب است که در اين راستا مدارس علميه به وسايل ابتدايي ورزشي تجهيز شدهاند؛ همچنين در کنار آن، استخرها و سالنهاي ورزشي نيز در اختيار طلاب قرار ميگيرد.

وي با اشاره به انعقاد تفاهمنامه همکاري ميان حوزه و وزارت ورزش و جوانان، اظهار داشت: در اين راستا همايش مشترکي در سال گذشته براي تقويت فرهنگ ورزش در ميان طلاب برگزار شد.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار با بيان اينکه توجه به ورزش طلاب در راستاي محقق نمودن توصيه مقام معظم رهبري صورت ميگيرد، ادامه داد: در کنار طلاب، براي خانوادههاي طلاب و همچنين اساتيد حوزه نيز برنامههاي ورزشي گستردهاي انجام ميشود.

* تدوين آيين‌نامه سلامت بدني

وي فعاليت اداره پشتيباني سلامت را نيز زير نظر دفتر امور تسهيلات دانست و گفت: از جمله مهمترين کارهاي اين اداره، تهيه آييننامه جامع سلامت بدني در سال گذشته بود که اميد است به زودي از سوي مديريت حوزههاي علميه در قالب دستورالعمل جامع تربيت بدني ابلاغ و در سراسر کشور اجرا شود. معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه به فعاليت اداره اردوها نيز اشاره کرد و گفت: اين اداره طرح آمايش اردوگاهي حوزههاي علميه را تهيه و به شوراي عالي حوزههاي علميه ارائه است که بر اساس اين طرح، اردوگاههايي در تمامي کشور فعال ميشوند. البته تاکنون شناسايي محلهاي مناسب در اين عرصه انجام شده است.

وي به ديگر فعاليتهاي اداره اردوها اشاره کرد و گفت: مرکز مديريت حوزههاي عليه در مشهد مقدس با برخي هتلها قراردادهايي منعقد کرده که امکان حضور طلاب را در آنجا ممکن نموده است. تا سال 91 حدود 1600 نفر طلبه بهصورت خانوادگي در اين هتلها مستقر شدند؛ همچنين در سال گذشته 38 گروه از اردوهاي مجردي در فصل تابستان و ديگر ايام سال به تعداد 2405 نفر نيز از سوي اين اداره پشتيباني شد.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري درباره ترويج فرهنگ جهاد و شهادت در ميان طلاب، اظهار داشت: حوزههاي علميه در راستاي لبيکگويي به رهنمودهاي مقام معظم رهبري مبني بر گسترش فرهنگ ايثار و شهادت در ميان حوزويان، اعزام گسترده طلاب به مناطق جنگي هشت سال دفاع م قدس را در دستور کار خود قرار داد.

* اعزام 3500 طلبه به اردوي راهيان نور 92

وي با اشاره به اعزام3500 طلبه به همراه خانوادههايشان به اردوي راهيان نور در سال 92، ادامه داد: آييننامه ستاد راهيان نور در معاونت امور طلاب تهيه و ابلاغ شد که در اين راستا، مسئول ستاد راهيان نور حوزه در ستاد مرکزي راهيان نور عضويت دارد. معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه، درباره اداره تسهيلات هم گفت: آنچه در خدمترساني به طلاب بر عهده مرکز مديريت حوزههاي علميه است، مانند تهيه وام خودرو براي اساتيد، پشتيباني از اجلاسيه اساتيد و شناسايي موسسات خدماتي و رفاهي، در اين اداره ساماندهي و ارائه ميشود.

وي با اشاره به خدمات ارائه شده از سوي معاونت امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه در اعزام طلاب به سفر معنوي عمره، اظهار کرد: در سال گذشته 7 هزار سهميه در ميان برادران و خواهران طلبه توزيع شد که امسال اين رقم بهخاطر برخي مسايل به 3000 سهميه کاهش يافت.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار در ادامه خاطرنشان ساخت: معاونت امور طلاب و دانشآموختگان در راستاي استفاده حداکثري طلاب از سفر معنوي عمره، هر ساله سه همايش در قم، مدينه و مکه برگزار ميکند.

* بررسي 160برنامه در شوراي برنامه‌ريزي معاونت

وي به فعاليت شوراي برنامهريزي معاونت امور طلاب و دانشآموختگان حوزه‌‌هاي علميه اشاره کرد و اذعان داشت: در سال گذشته 12 نشست با حضور اعضاي شوراي برنامهريزي برگزار شد که در مجموع 160 برنامه اجرايي به آن ارائه و بررسي شد. معاون امور طلاب و دانشآموختگان حوزههاي علميه در بخش پاياني اين گفتوگو، راهاندازي سايت اينترنتي نجما را کاري بزرگ در عرصه خدمترساني به طلاب و دانشآموختگان حوزه معرفي کرد و عنوان داشت: کار اساسي در ارائه خدمات به طلاب و ارتباط حوزه با طلاب، راهاندازي سايت نجما بود که اين سايت از ابتداي سال جديد کار خود را آغاز کرد. تمام اطلاعات طلاب و خدمات قابل ارائه به آنها در اين سايت انجام ميشود.

حجةالاسلام والمسلمين ملکدار قابليت بهروزشدن اطلاعات طلاب را از مهمترين ويژگيهاي سامانه نجما دانست و اظهار کرد: تمامي مدارس کشور از طريق اين سايت، به معاونت امور طلاب و دانشآموختگان متصل هستند و ميتوانند اطلاعات طلاب را ارائه کنند؛ بر اين اساس، اطلاعات به روز طلاب براي معاونت قابل دسترسي است.


خروج
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام