منو اصلی
اخبار > مضرات اشعه اسمارت فونها بر حافظه نوجوانان


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٨٢٧ ١٨:٤٦ - 1397/05/04   مضرات اشعه اسمارت فونها بر حافظه نوجوانان ارسال به دوست نسخه چاپي


مضرات اشعه اسمارت فونها بر حافظه نوجوانان

مضرات اشعه اسمارت فونها بر حافظه نوجوانان


محققان عنوان می‌کنند افزایش قرارگیری در معرض اشعه ناشی از تلفن‌های موبایل بر حافظه نوجوانان تأثیر دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، یافته های محققان سوئیسی نشان می‌دهد قرارگیری در معرض میادین الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی (RF-EMF) ساطع شده از تلفن های موبایل به مدت بیش از یک سال می‌تواند تاثیر منفی بر رشد حافظه مجازی نوجوانان داشته باشد. حافظه مجازی در نیمکره راست مغز قرار گرفته و ارتباط آن با RF-EMF در نوجوانانی که با موبایل‌شان از طریق گوش سمت راست شان استفاده می‌کنند، بسیار قابل توجه است...

محققان عنوان میکنند افزایش قرارگیری در معرض اشعه ناشی از تلفنهای موبایل بر حافظه نوجوانان تأثیر دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یافته های محققان سوئیسی نشان میدهد قرارگیری در معرض میادین الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی (RF-EMF) ساطع شده از تلفن های موبایل به مدت بیش از یک سال میتواند تاثیر منفی بر رشد حافظه مجازی نوجوانان داشته باشد. حافظه مجازی در نیمکره راست مغز قرار گرفته و ارتباط آن با RF-EMF در نوجوانانی که با موبایلشان از طریق گوش سمت راست شان استفاده میکنند، بسیار قابل توجه است.

«مارتین روزلی»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه سلامت عمومی سوئیس، در این باره میگوید: «این موضوع بیانگر این مسئله است که RF-EMF جذب شده از طریق مغز مسئول وجود این ارتباط مشاهده شده است.»

وی در ادامه می افزاید: «خطرات احتمالی برای مغز را میتوان با استفاده از هدفون در حین مکالمه به حداقل رساند. معمولاً در زمانهای که کیفیت شبکه پایین بوده و موبایل با حداکثر قدرت عمل میکند، خطرات ناشی از امواج آن بیشتر است.»

به نظر می رسد سایر ابعاد استفاده از ارتباطات وایرلس نظیر ارسال پیام متنی، گیم بازی کردن یا جستجو در اینترنت مغز را کمتر در معرض RF-EMF قرار می دهد و با رشد عملکرد حافظه ارتباطی ندارد.

به گفته روزلی، «هنوز مشخص نیست که RF-EMF چگونه میتواند بر فرآیندهای مغز تاثیر گذارد. از اینرو نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه است.»

در این مطالعه، ۷۰۰ نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال در طول مدت یک سال تحت بررسی بودند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج