منو اصلی
اخبار > راهنماي صرفه‌جويي در مصرف آب (بخش دوم)


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٨٢٨ ١٨:٤٧ - 1397/05/04   راهنماي صرفه‌جويي در مصرف آب (بخش دوم) ارسال به دوست نسخه چاپي


راهنماي صرفه‌جويي در مصرف آب (بخش دوم)

راهنماي صرفه‌جويي در مصرف آب (بخش دوم)


اگر سیفون دست شویی در حالت کم مصرف باشد، کمتر از 6 لیتر آب مصرف می‌شود؛ اما در حالت عادی، این میزان حدود 4 برابر است. یک بطری پر از آب یا یک کیسه پر از شن را داخل مخزن توالت فرنگی و فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بارکشیدن سیفون، کاهش دهد. حواس‌تان باشد البته این چیزها را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار اجزای درونی اش تداخل نداشته باشد...

بخش دوم

٭ اگر سیفون دست شویی در حالت کم مصرف باشد، کمتر از 6 لیتر آب مصرف میشود؛ اما در حالت عادی، این میزان حدود 4 برابر است.

یک بطری پر از آب یا یک کیسه پر از شن را داخل مخزن توالت فرنگی و فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بارکشیدن سیفون، کاهش دهد. حواستان باشد البته این چیزها را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار اجزای درونی اش تداخل نداشته باشد. هربار که به خاطر دور ریختن ته سیگار یا دستمال کاغذی توی توالت، سیفون می کشید، 20 تا 25 لیتر آب هدر میرود.

٭ مصرف آب زمان دوش گرفتن، حدود یک سوم کمتر از حمام کردن در وان است. پس دوش کوتاه را جایگزین لمیدن در وان کنید.

اگر به موهایتان ژل یا محصولات دیگر آرایشی نمیزنید، نیازی نیست سرتان را هرروز بشویید. این طوری هم از حساس و چرب شدن موهایتان جلوگیری میکنید، هم در مصرف آب صرفهجویی می شود.

٭ نشتی لوله کشی خانه میتواند سالانه حدود 11 هزار لیتر آب را هدر بدهد. اگر مطمئن نیستید که توالت فرنگی نشتی دارد، مقداری رنگ خوراکی در منبع آبش بریزید و بدون کشیدن سیفون، 15 دقیقه صبر کنید. اگر رنگ به آب کاسه توالت رسید، نشتی وجود دارد.

حیاط، باغچــه، گلدانها

بخش زیادی از هدررفتِ آبِ خانهها، در حیاط و پارکینگ و تراس خانه و هنگام آبیاری باغچه و گلدانها اتفاق میافتد. اگر در این بخش خانه، مصرف آب با دقت و صرفهجویی همراه باشد، یک قدمِ بزرگ جلوییم.

از آبی که برای آبپز کردن سیب زمینی و تخم مرغ، یا خیساندنِ برنج (در صورت نداشتنِ نمک) و شستن میوه و سبزیجات استفاده شده، برای آبیاری باغچه و گلدانها استفاده کنید. در منازل شهری یا روستایی میتوان ناودانها را طوری تعبیه کرد که آب باران به باغچهها هدایت شود.

کود، تبخیر آب را کندتر خواهد کرد و به رشد گیاهان کمک میکند. افزودن 5 تا 7 سانت کودطبیعی به باغچه، توانایی خاک برای حفظ آب را افزایش میدهد. یکی از بهترین کودهای طبیعی، پوستِ خشک شده و آسیاب شده تخم مرغ است.

برای نظافت حیاط، پارکینگ و جلوی در خانه و مغازه، به جای آب پاشی از جاروکشیدن استفاده کنید. لکه های چرب پارکینگ و پیاده رو با فشار آب پاک نمی شود؛ به جای هدر دادن آب، مقداری پودر شوینده بریزید و با برس بسابید.

در باغچه خانه، درختان و بوتهها و چمنهای بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند، بکارید.

٭ از نصب سیستم های آب تزیینی (مثل فوارهها) در تراس و حیاط اجتناب کنید. مگر این که آب در سیستم بازیافت شود.

٭ یک سطل کوچک آب برای شست وشوی خودرو یا دوچرخه کافی است؛ لطفاً سراغ شیلنگ و آب فراوانی که این وسط هدر می رود، نروید.

٭ گاهی لوله کشی ساختمان خود را تست کنید. تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور زمانی که همه شیرها بسته است، نشان دهنده اتلاف آب از لولههای داخل ساختمان است.

تمرین صرفهجویی در مصرف آب با بچهها

٭ آموزش صرفه جویی در مصرف آب به کودکان و نوجوانان، به واسطه تأثیر و آموزشپذیری آنان از خانواده، با این رویکرد که خودشان قرار است در آینده از منابع ذخیره شده آب استفاده کنند، قدم مفید و مؤثری است. با هم، مرحله به مرحله، یاد میگیریم که چطور به بچه ها بیاموزیــم در مصرف آب، صرفه جویی کنند.

٭ صرفه جویی در آب با آموزش شروع می شود. آموزش درباره نقش مهم آب در تاریخ حیات بشر، جایگاه ارزشمندش در زندگی آدم ها، کمبود چشمگیر آبِ شیرین در دنیا، هزینه سنگینی که هر ماه دولت و خانواده ها بابت مصرف آب متقبل می شوند و البته بیان و مرور روشهای صرفهجویی در مصرف آب. این نکات میتواند در قالب قصه و شعر و داستان، مطرح شود.

٭ مرحله بعد، الگوسازی است. یعنی بچهها به شکل واضح و عملی، تلاشِ شما و بقیه بزرگترها را برای صرفه جویی در آب، ببینند و لمس کنند.

٭ در قدم بعد، بچهها را در قالب بازی و سرگرمی، در صرفه جویی شریک کنید و بابت همراهیشان، به آنها امتیاز و جایزههای کوچک بدهید.

٭ بیشتر بچهها عاشق آب بازی هستند اما شما به عنوان بزرگتر، سعی کنید به جای آب بازی با شیلنگ آب در حیاط منزل یا خرید اسباببازیهایی که نیاز به آب دارند، با بردن بچهها به فضایی مثل استخر، نیاز به آب بازی را به شکل معقولی پاسخ دهید.

٭ در فرصتهای مختلف، به بچهها یادآوری کنید بهترین راهِ شکرگزاری بابت نعمت آب، درست مصرف کردنش است؛ سعی کنید به شکل کلی، احترام به آب را در دلِ بچهها زنده کنیــد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج