منو اصلی
اخبار > سرکه سیب


طب ناب, تازه ها شماره خبر: ٤٠٤٤٣٦ ١٠:١٣ - 1397/09/28    سرکه سیبسلامت ارسال به دوست نسخه چاپي


 سرکه سیبسلامت

سرکه سیب


سرکه‌سیب از آب‌سیب گرفته می‌شود و علاوه بر فیبر‌ها، حاوی مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و عناصر کمیاب است؛ بنابراین هرکس به‌طور مرتب سرکه‌سیب مصرف کند، مواد مغذی و مفیدی را به بدن خود وارد می‌کند. البته این مواد کم‌تر از آن مقداری است که در سیب تازه وجود دارد. علاوه بر این‌ها، سرکه‌سیب به‌عنوان یک درمان خانگی برای کاهش وزن سالم، استفاده می‌شود؛ بنابراین سرکه‌سیب یک رژیم ارزان و طبیعی برای کاهش وزن به‌شمار می‌رود...

فواید

سرکهسیب از آبسیب گرفته میشود و علاوه بر فیبرها، حاوی مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و عناصر کمیاب است؛ بنابراین هرکس بهطور مرتب سرکهسیب مصرف کند، مواد مغذی و مفیدی را به بدن خود وارد میکند. البته این مواد کمتر از آن مقداری است که در سیب تازه وجود دارد. علاوه بر اینها، سرکهسیب بهعنوان یک درمان خانگی برای کاهش وزن سالم، استفاده میشود؛ بنابراین سرکهسیب یک رژیم ارزان و طبیعی برای کاهش وزن بهشمار میرود. یک لیوان سرکهسیب رقیق شده قبلاز هر وعده غذایی باعث سمزدایی، افزایش سرعت هضم، افزایش سوزاندن چربی، کاهش کلسترول خون و کاهش اشتها میشود. علاوه بر اینها سرکهسیب تأثیر مثبتی بر روی سطح قندخون داشته و این در درمان بیماری دیابت مفید است. به علاوه مصرف روزانه آن میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و همچنان با توجه به اثر آنتی باکتریایی آن، مصرف آن میتواند در عفونت مثانه و ترویج بهبود زخمهای باز نیز مفید واقع شود، همچنان این اثر مانع از گسترش باکتریها در روده میشود و لذا مصرف روزانه آن باعث پاکسازی روده و جلوگیری از نفخ و یبوست میگردد. از اثرات مثبت دیگر سرکهسیب میتوان به کمک در برابر فشارخون بالا، سردرد و آسم و همچنان داشتن پوست، مو و ناخنهایی سالم اشاره کرد. سرکهسیب به درمان سوزش معده و همچنان کمبود اسید معده کمک میکند.

مواردی که بیان شد در مورد مصرف خوراکی سرکهسیب بود؛ اما علاوه بر فواید خوراکی، استعمال خارجی سرکه سیب نیز، فواید بسزایی دارد. از جمله این فواید این است که میتوان آن را در برابر بوی عرق، نیش و آفتاب سوختگی استفاده کرد. بدینمنظور باید سرکهسیب خالص را با پنبه بر روی محل موردنظر قرار داد. برای مقابله با قارچ پا و همچنان پاهای عرق کرده میتوان پاها را بهمدت 15 دقیقه در داخل محلول سرکه سیب و آب در نسبت یک به چهار قرار داد. در ضمن اثر ضد عفونیکننده سرکه سیب باعث میشود که بتوان از آن بهعنوان یک پاککننده طبیعی برای از بین بردن آهک و باکتری استفاده کرد. حتی برای لکههای عرق موجود در لباس نیز اگر قبلاز شستوشو از سرکه سیب استفاده شود، راحتتر شسته میشوند. سرکهسیب را بهعنوان یک دهانشویه طبیعی برای درمان التهاب و آسیبهای دهان و گلو هم میشود استفاده کرد. بدین صورت که نصف قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کرده و سپس دهان خود را با آن شست. البته استفاده از این دهانشویه بهصورت دائمی توصیه نمیشود؛ زیرا به مینای دندان آسیب میرساند.

سرکهسیب چگونه به لاغر شدن کمک میکند؟

□ افزایش هضم؛

□ از تشکیل اسید معده حمایت میکند که برای هضم لازم است؛

□ ترویج سوزاندن چربی؛

□ سمزدایی؛

□ ایجاد سیری طولانی مدت و محدود کردن اشتها؛

□ با تنظیم میزان قندخون مانع از ایجاد گرسنگی کاذب میشود.

مواردی که در مصرف سرکهسیب باید رعایت شود:

□ اگر سرکهسیب، صبح قبلاز صبحانه مصرف شود، میتواند به سوخت و ساز بدن کمک کند؛

□ فاصله استفاده از سرکهسیب و وعده غذا باید 15 دقیقه باشد؛

□ اگر مصرف سرکهسیب بهخاطر درمان سوزش معده باشد باید بعداز غذا میل شود؛

□ برای حفظ مینای دندان، بعداز هر بار نوشیدن سرکهسیب، باید دهان را با آب شست و بعداز آن تا نیمساعت از مسواک کردن خودداری کرد.

سرکهسیب چگونه مصرف شود؟

سرکهسیب را به روشهای گوناگون میتوان مصرف کرد. یکی از این روشها مخلوط کردن آن با آب است. علاوه بر آن میتوان آن را آب جوش، آبسیب و عسل میل کرد. سرکهسیب را بهصورت خالص هم میشود استفاده کرد؛ اما رقیق شده آن با گلو، معده و روده سازگاری بیشتری دارد. سرکهسیب را همچنان میتوان با سالاد میل کرده و یا در پخت انواع غذاهای گوشتی و یا ماهی استفاده کرد. سرکهسیب بهعنوان مواد نگهدارنده طبیعی نیز استفاده میشود.

یک نمونه دستورالعمل برای مصرف سرکه سیب:

* یک لیوان آب ولرم؛

* دو قاشق چایخوری سرکهسیب؛

* یک قاشق چایخوری عسل.

نیلوفر فاضلی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج