منو اصلی
اخبار > نکاتی که برای تهیه و توزیع غذاهای نذری نباید فراموش کنید


تازه ها شماره خبر: ٤٠٤٤٧٨ ١٢:٣٢ - 1397/09/28   نکاتی که برای تهیه و توزیع غذاهای نذری نباید فراموش کنید ارسال به دوست نسخه چاپي


نکاتی که برای تهیه و توزیع غذاهای نذری نباید فراموش کنید

نکاتی که برای تهیه و توزیع غذاهای نذری نباید فراموش کنید


معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به توزیع گسترده نذورات و غذا در ایام محرم بر ضرورت پخت‌وپز در مکان‌هایی با شرایط بهداشتی مناسب تأکید کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با ارسال دستورالعمل نظارت‌های بهداشتی در ایام محرم و صفر به معاونین بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به برگزاری جلسات و مراسم مذهبی در مساجد...

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به توزیع گسترده نذورات و غذا در ایام محرم بر ضرورت پختوپز در مکانهایی با شرایط بهداشتی مناسب تأکید کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با ارسال دستورالعمل نظارتهای بهداشتی در ایام محرم و صفر به معاونین بهداشت دانشگاههای علوم پزشکی کشور با اشاره به برگزاری جلسات و مراسم مذهبی در مساجد، تکایا و اماکن متبرکه و توزیع گسترده نذورات و غذا در این ایام، بر ضرورت پختوپز در مکانهایی با شرایط بهداشتی مناسب تأکید کرد و افزود: تمام افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا باید دارای کارت بهداشت معتبر بوده و رعایت بهداشت فردی در هنگام ارائه خدمت ضروری است.

معاون بهداشت با بیان اینکه مواد خام مصرفی باید سالم و بهداشتی باشند، توصیه کرد که از مواد غذایی مشمول بستهبندی که مورد تأیید وزارت بهداشت است استفاده شود.

رئیسی با تأکید بر ضرورت استفاده از فرآوردههای خام دامی با کشتار مجاز و یا بستهبندی شده مورد تأیید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی، اظهار داشت: در تهیه غذا از روغنهای دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو با ترانس پایین و از نمکهای بستهبندی یددار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه باید از ظروف مناسب در آشپزی استفاده شود، افزود: از نگهداری مواد غذایی پخته شده در دمای محیط بهمدت طولانی (حداکثر دو ساعت) خودداری شود، در صورت الزام به نگهداری بیشاز دو ساعت، باید مواد غذایی پخته در زیر 4 درجه سانتیگراد یا بالای 63 درجه سانتیگراد (روی شمعک گاز) نگهداری تا درجه حرارت ماده غذایی به زیر 63 درجه نرسد.

وی افزود: در هنگام توزیع غذا، از راه رفتن افراد توزیعکننده غذا بر روی سفرهها و از نگهداری مواد غذایی خام و پخته شده در مجاورت هم در داخل یخچال و یا سردخانه خودداری شود.

معاون بهداشت با بیان اینکه در صورت توزیع سبزی و سالاد، رعایت مراحل چهارگانه سالمسازی الزامی است، توصیه کرد: از سالاد و سبزی بستهبندی شده با پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود، استفاده از آب آشامیدنی سالم، شستوشو و گندزدایی مستمر ظروف چندبار مصرف که برای توزیع آب، چای و مواد غذایی استفاده میشود، ضروری است.

رئیسی افزود: در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع چای و مواد غذایی گرم از ظروف یکبار مصرف مناسب ترجیحاً ظروف یکبار مصرف گیاهی، سلولزی و آلومینیومی استفاده شده و از مصرف ظروف یکبار مصرف پلی استایرینی برای مواد غذایی و نوشیدنی گرم و داغ (بالای 65 درجه سانتیگراد) خودداری شود.

معاون بهداشت با تأکید بر ضرورت رعایت نظافت، شستوشو و گندزدایی مستمر سرویسهای بهداشتی و نصب سیستم لولهکشی مایع دستوشویی و یا نصب جای مایع محتوی مایع دستوشویی، گفت: لازم است، پسماندهای تولید شده بهصورت بهداشتی جمعآوری، انتقال و دفع شود، بهویژه در کنار هر ایستگاه صلواتی سطل یا کیسه جهت جمعآوری مرتب ظروف و لیوانهای یکبار مصرف استفاده شده نگهداری شود.

رئیسی در پایان با بیان اینکه احشام مورد استفاده برای ذبح و قربانی باید از مراکز مجاز مورد تأیید دامپزشکی تهیه شود، تأکید کرد: توزیع آب، شربت و یا شیر در بین دستههای عزاداری و یا در مراسم با لیوان یکبار مصرف صورت گیرد، از فرو بردن لیوان و پارچ به داخل ظروفی که آب و شربت داخل آن است، جلوگیری شود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج