*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٠٩٧٩ ١٤:٠٠ - 1398/10/09   راه‌حل درمان امراض روحی، قلبی و نفسی / آیت‌الله خائفی درس اخلاق شماره 613 ارسال به دوست نسخه چاپي


راه‌حل درمان امراض روحی، قلبی و نفسی / آیت‌الله خائفی درس اخلاق شماره 613

راه‌حل درمان امراض روحی، قلبی و نفسی / آیت‌الله خائفی


این‌که ما دوست داشته باشیم که دیگران به ما احترام و تجلیل کنند، این یک عیب و بیماری روحی است. برای درمان امراض روحی، قلبی و نفسی باید به‌سراغ انسان‌هایی رفت که در راه خدا قرارگرفته‌اند و عظمت‌الله در قلبشان تجلی پیداکرده و خالص و خودساخته‌اند. اگر چنان‌چه بیماران روحی و نفسی و قلبی به چنین گروهی پیوستند، مسائل‌شان حل می‌شود و امراضشان بهبود می‌یابد. باید سعی کنیم که تابع کسانی بشویم که خداوند تبارک‌وتعالی را مرجع خودشان قرار داده‌اند و از غافلون نباشند...خداوند متعال خطاب به رسولالله صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند: «ولا تطع من أغفلنا قلبه عن ذکرنا واتبع هواه وکان أمره فرطاً»؛ کهف/28 از آنانی که قلبشان را قفلزدهایم و دیگر نمیتوانند مشغول ذکر ما شوند، اطاعت نکن. اینها قلبشان غافل شده و تابع هوای نفسانیشان شدهاند و نمیتوانند به ذکر ما مشغول شوند.

برای اینکه منظور از قفل دلها را بفهمیم، باید توجه داشته باشیم که انسان مرکّب است از قوای نفسانی، قوای قلبی، قوای روحی و قوای عقلانی و شهود و فکر و تفکر، هرکدام از این قوا، ممکن است دارای عیوبی باشند؛ مثلاً عیوب نفس، خوردن و آشامیدن و لباس و زیورآلات است. البته منظور این نیست که انسان به این موارد نیازی ندارد، بلکه منظور این است که علاقه شدید و افراطی به آنها نداشته باشد. قلب هم همینطور است و ممکن است به شهوات جسمانی و شیطانی گرایش داشته باشد. این عیوب، قلب را میمیراند و قلب مرده عبارت است از قلبی که حقایق عالم را نمیفهمد. قلبی که به وجود پروردگار که ربالعالمین است معرفت ندارد. قلب در اینجا قفلشده و مرده است.

همچنانکه قلب و نفس، عیبهایی دارند، روح انسان نیز ممکن است دچار عیب و ایراد شود. عیب روح عبارت است از اینکه من دوست داشته باشم که دیگران به من احترام بگذارند، از من تجلیل کنند، مرا در جایگاه خاصی قرار دهند. این بیماری روح است. حال چهکار کنیم که این امراض روحی، قلبی و نفسی را برطرف کنیم؟

خداوند متعال فرمود: «یا أیها الذین آمنوا علیکم أنفسکم مائده/105‏» با کسانی ارتباط داشته باشید که در راه خدا قرار گرفتهاند؛ عظمتالله در قلبشان تجلی پیداکرده؛ زیرا اینها برای عالم، ربی قائلاند و الحمدلله ربالعالمین میگویند. او را مالک یومالدین میخوانند. اینها عبادتشان خالصا لله است و جز خدا کسی را لایق پرستش نمیدانند. لذا آنها بعداز اینکه فهمیدند عالم ربی دارد، دیگر برای حل مسائل و مشکلاتشان سراغ دیگران نمیروند و نیازهایشان را فقط به ربالعالمین میگویند و تنها او را برطرفکننده نیازها و حوایج میدانند.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج