*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٣١٧٠ ١٣:٢١ - 1399/04/01   دستاوردهایی که حوزه و روحانیت در ایام کرونا به‌دست آوردمدیر حوزه‌های علمیه تبیین کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


دستاوردهایی که حوزه و روحانیت در ایام کرونا به‌دست آوردمدیر حوزه‌های علمیه تبیین کرد

دستاوردهایی که حوزه و روحانیت در ایام کرونا به‌دست آورد


مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این‌که حوزه تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کرد، گفت: امروز از افتخارات حوزه در پی شیوع این ویروس این است که از حوزه صدای واحدی به بیرون درز پیدا کرده است و حوزه توانسته، منطق و الگوی منطبق بر عقلانیت و تدبیر در جامعه ارائه دهد...به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله اعرافی، ۱۸خرداد در نشست کمیته علمی و محتوایی ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه که در سالن مرحوم آیتالله حائری مرکز مدیریت حوزههای علمیه برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای حوزه در ایام شیوع کرونا و از جمله اینکه تهدید را تبدیل به فرصت نمود، گفت: این امر در مقام اول مربوط به طلاب و اساتید جهادی و در درجه بعد در پی تلاش نهادهای دیگر حوزوی است.

وی بیان داشت: از جمله مهمترین دستاورد در ایام شیوع کرونا برای حوزه این بوده که آموخت چگونه وارد فضای مجازی شود و چگونه از این فضا برای اهداف و برنامههای خود بهرهبرداری کند. در این رابطه ۹۵ درصد دروس سطح یک حوزه، ۲۰ درصد دروس خارج و ۶۰ تا ۷۰ درصد دروس سطوح عالی در فضای مجازی برگزار شده است.

مدیر حوزههای علمیه دستاورد دیگر ایام کرونایی برای حوزه را نشر سخن واحد از حوزه و روحانیت برشمرد و اظهار داشت: امروز از افتخارات حوزه در پی شیوع این ویروس این است که از حوزه صدای واحدی به بیرون درز پیدا کرده است و حوزه توانسته، منطق و الگوی منطبق بر عقلانیت و تدبیر در جامعه ارائه دهد و در کنار آن سرمایه خوب اجتماعی نهاد دین، حوزه و روحانیت بازتعریف و شناسایی شود.

آیتالله اعرافی دیگر دستاورد ایام کرونایی را، حضور حوزه در کنار سایر نهادها و بیتفاوت نبودن حوزه نسبت به کوچکترین حوادث در جامعه عنوان کرد و گفت: حوزه و روحانیت در تلاش است، در کنار این نوع فعالیتها به رسالت اصلی خود، یعنی کارویژه هم بپردازد.

مدیر حوزهای علمیه با بیان اینکه در ایام کرونا، سرمایه دینی به مشاوره نزدیک شد و از همه مهمتر ارائه الگوی مناسب حوزوی و انقلابی به مکاتب و ادیان مختلف بوده است، افزود: این امر مورد استقبال آن مکاتب هم قرار گرفته است.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه ابراز داشت: امروز از دستاورد مهم در بحث خدمت حوزه در ایام کرونا، اعتماد رهبری، جامعه و نظام به حوزه علمیه است و این اتفاق مهمی است که به وقوع پیوسته است.

مدیر حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: تجربه جدیدی که حوزه در کرونا آموخت، مراقبت از مسائل شرعی است که این مسئله در بحث غسل اموات کرونایی بهخوبی خود را نشان داده است.

وی مدیریت بحران، فعالیت گروههای جهادی طلاب و انجام نوع دیگر از تبلیغ را از دیگر تجربههای این ایام دانست و گفت: در کنار این دستاوردها هنوز ضعفهایی در هماهنگی، نظام آموزشی و کاربردی و... وجود دارد که برای رفع آن باید تلاش کرد.

آیتالله اعرافی افزود: پیشنهادهایی برای انجام قویتر و بهتر ستاد بحران کرونایی حوزه دارم که مهمترین آن، تدوین الگویی مناسب در برخورد با این نوع مشکلات، ادامه پاسخ به سئوالات و شبهات، تولید سئوالات نو، نشر و چاپ و داشتن رویکرد بینالمللی در همه فعالیتهاست. عضو جامعه مدرسین بیان داشت: در این عرصه نباید از تربیت مشاوران و تکمیل دورههای مشاورهای برای طلاب جهادی، تعریف دورههایی برای کادر درمان، بازسازی و توسعه ظرفیت کمیته علمی ستاد حوزوی، انتقال تجربیات محتوایی به ستادهای استانی، امضای تفاهمنامه و برنامه ۵ ساله همکاری با وزارت بهداشت و درمان، مستندسازی و فعالیت رسانهای غفلت کرد.

 

 گزارشی از فعالیتهای کمیته علمی ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه

بر اساس این گزارش، دبیر کمیته علمی ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه هم در این نشست، گفت: شکلگیری ستاد بحران حوزه شجره طیبهای بود که نهال آن در حوزه کاشته شده و دارای ثمرات خوبی بوده است و هدف آن مقابله با انحرافات و هجمههایی است که علیه حوزه علمیه شکل گرفته است.

حجتالاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری با بیان اینکه ۱۲ نفر از اساتید در این کمیته فعالیت دارند، افزود: از آغاز فعالیتهای این کمیته سعی شده، افرادی در این کمیته حضور پیدا کنند که نظریهپرداز، عالم و جهادی باشند.

وی با اشاره به نوع فعالیت این کمیته گفت: چند کار مورد توجه این کمیته است که از جمله آن روشمندی و علمی بودن فعالیتها، توجه به سرعت عمل و همسونگری در مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و.. و استفاده نظاممند از سایر نهادها و شخصیتهاست.

مسئول دبیرخانه انجمنهای علمی حوزه با بیان اینکه محوریت اصلی بسیاری از کارها پاسخگویی به شبهات بود، گفت: این پاسخگویی در موضوعاتی مانند مسئلهشناسی، شناسایی شبهات و کانالها، پاسخگویی به شبهات و اطلاعرسانی انجام شده است.

حجتالاسلام والمسلمین هاجری با بیان اینکه امروز در بحث کمیته علمی چند کارگروه پاسخگویی به شبهات، ارائه ایدهها، روانشناسی و ادبیات در حال فعالیت میباشند، گفت: طراحی پروتکلهای بهداشتی حرم، برگزاری مراسمهای مجازی، و طراحی بهداشت مراقبت معنوی، از جمله کارهایی بوده که در این کمیته علمی از سوی کارشناسان حوزوی کمیته انجام شده است.

حجتالاسلام والمسلمین میرمعزی رئیس کمیته علمی حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه نیز در این نشست، گفت: در فصل جدید قرار شد، کمیته علمی روی بحث تولید محتوا متمرکز شود و ستاد، فعالیت دیگری انجام دهد.

وی ادامه داد: این کمیته علمی قرار است، تبدیل به کمیته فرادستگاهی شود و دستگاههای غیرحوزوی هم حضور داشته باشند و ارائه نظر کنند.

 

 فعالیت ۱۷ هزار طلبه جهادی در کشور

حجتالاسلام والمسلمین زمانی دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه نیز در این مراسم، با اشاره به روند کنترل شدن ویروس کرونا و تعداد بیماران در قم، گفت: برای ارائه بهتر کارها پیشنهادهایی ارائه میشود که از جمله آن، تدوین کتابهایی در زمینه تبدیل بالینی برای بیمارستان، بازدید از خانوادههای مرحومین و رفع کنترل آسیبها، تدوین راهنمایی مبلغین، تدوین کتاب تاریخ جامع حوزه، رسالت حوزه و حوزویان در پساکرونا و بهکارگیری هنرهای آسمانی، شعر و ادبیات است که این مسئله تا به حال در حوزه مورد غفلت واقع شده است.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه، اظهار داشت: برگزاری دورههای آموزشی و مهارتی برای طلاب جهادی در بیمارستان و... از دیگر برنامههای پیشنهادی است؛ ولی در حال حاضر طلبه متخصص ویژه این کار در حوزه نیست. برای این کار دورههای عملی آموزشی جهادی در بیمارستان از سوی کمیته علمی طراحی شده است و امید است، این برنامه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: هماکنون در کشور ۱۷ هزار طلبه جهادی فعال هستند که ۷۰۰ تا هزار و ۲۰۰ آنها در قم هستند و لازم است، این افراد انتخاب و در این طرح، آموزشهای لازم را ببینند.

فعالیت علمی قویتری در بحث شناخت ویروس کرونا صورت گیرد

حجتالاسلام والمسلمین مسعود آذربایجانی، دیگر عضو کمیته علمی ستاد بحران حوزه هم در این نشست، گفت: در حال حاضر ویروس کرونا از حالت بحران عبور کرده است و نیازمند فعالیت علمی و عقلانی بهتر و قویتری در این زمینه هستیم و بههمین دلیل یکی از ضروریات این بحث، شکلگیری کمیته علمی بود که انجام شده است؛ ولی برای نهادینه کردن کمیته علمی باید فکر جدیدی طراحی شود.

وی افزود: برای بهتر شدن فعالیتها چند پیشنهاد میدهم؛ از جمله اینکه کارها باید از کوتاهمدت به بلندمدت تبدیل شود. در این رابطه باید شبکه آنلاین طراحی و همه تلاش این کمیته این باشد که دینداری در چنین فضایی چگونه باید تبلیغ و تبیین شود. این وظیفه اصلی است و مأموریت اصلی کمیته باید در همین راستا باشد.

رئیس مرکز تخصصی اخلاق اسلامی حوزه همچنین گفت: اما در مورد مراقبت معنوی باید فکر شود. در این راستا کارشناسانی ۶ سال فعالیت و سعی کردهاند محتوای علمی تولید کنند؛ اما برای درازمدت باید آمادگی وجود داشته باشد و در این رابطه باید بگویم، از مسیحیت تبشیری ۱۰۰سال عقب هستیم.

 

 چهار پیشنهاد برای حضور قویتر روحانیت در بحث کرونا

همچنین حجتالاسلام والمسلمین فتحی، دیگر عضو کمیته علمی ستاد بحران حوزه نیز، گفت: لازم است به چند بحث توجه داشت؛ بحث اول، حضور روحانیت در کنترل بیماری و پیامدهای فردی و اجتماعی، بحث دیگر، حضور روحانیت در مدیریت صحنه و حضور محتوایی و جنگ نرم همچنین حضور روحانیت در فرایند جهانیسازی و الگوی جهانیسازی و بازبینی آن است.

وی با بیان اینکه حضور روحانیت بهصورت جامع و اثرگذار نیازمند به نرمافزار تغییر و شبکهسازی است، اظهار داشت: توجه به این مسائل در فرایند اولویتبندی برنامهها در آینده اثرگذار خواهد بود.

 

 ضرورت اطلاعرسانی فعالیتها

حجتالاسلام والمسلمین برنجکار، دیگر عضو کمیته علمی ستاد بحران حوزه هم اظهار داشت: کارهای زیادی در عرصه مبارزه با کرونا توسط نهادهای حوزوی مانند دانشگاه حدیث صورت گرفته، ولی بهدرستی اطلاعرسانی نشده است.

وی با بیان اینکه از ظرفیت به وجود آمده توسط این ویروس باید برای تبلیغ دین استفاده شود، گفت: در این زمان طلبهها وارد بیمارستان شدند و سعی شده، فعالیتهایی در زمینه روانشناختی و تبلیغی انجام شود.

رئیس انجمن کلام حوزه با اشاره به اینکه در ایام کرونایی تنها ۱۰ درصد ظرفیت حوزه بهکار گرفته شد، خاطرنشان کرد: امروز یکی از نیازهای جدی، توجه به زیرساختهای نرمافزاری و سختافزاری است؛ رسانه ملی نیز به فعالیتهای حوزه بیتوجه است؛ رسانه ملی میتواند از کارشناسان مهدویت و... در عرصه کرونا بیشتر بهره ببرد که این امر تاکنون مغفول مانده است.

حجتالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری مدیر کمیته رسانه ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه نیز در این نشست، گفت: متأسفانه چهره حوزوی رسانهای که بتواند در رسانه فعالیت جدی کند، وجود ندارد.

 

 فعالیت مرکز مطالعات و پاسخگویی احکام

حجتالاسلام والمسلمین علی مخدوم رئیس مرکز ملی پاسخگویی به شبهات دینی عضو کمیته علمی ستاد حوزوی بحران نیز گفت: در ایام کرونایی ۲۵۰ سئوال محوری استخراج و در نهایت ۷۰ سئوال پالایش و در کنار آن ۲۰ استفتاء در حوزه کرونا تهیه و بهصورت اندرویدی منتشر شده است.

وی گفت: روزانه در ماه مبارک رمضان هزار تماس تلفنی با کارشناسان این مرکز در رابطه با ویروس کرونا گرفته میشد که بخشی از این سئوالات جواب داده شده است. 


خروج