*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٥٨١٦ ١٣:١٧ - 1399/09/01   رستم نژادمعاون آموزش حوزه‌های علمیه خبر داد ارسال به دوست نسخه چاپي


رستم نژادمعاون آموزش حوزه‌های علمیه خبر داد

فقه‌های تخصصی در سطح ۵ به تصویب رسیده است


معاون آموزش حوزه‌های علمیه گفت: در سطح۵ حوزه، فقه‌های تخصصی تصویب شده و اکنون نیازمند زیرساخت‌ها برای اجرای آن هستیم

به گزارش خبرگزاری شفقنا، حجتالاسلام والمسلمین رستمنژاد، ۲۰آبان در نشست «بازخوانی مطالبات مقام معظم رهبری از حوزویان در سفر ۱۰ روزهسال 89 به شهر مقدس قم» که بههمت مؤسسه مطالعات و بررسیهای راهبردی بعثت برگزار شد، یکی از عمده خلأهای موجود در حوزه علمیه را عدم اطلاع کافی جامعه نخبگانی و فضلای حوزوی از فعالیتهای صورتگرفته و در حال انجام در مراکز تصمیمگیری حوزوی دانست و گفت: متأسفانه ارتباطات در این زمینه در سطح مطلوبی نیست و باید اطلاعرسانی و ارتباطات متقابل افزایش یابد.


وی ضمن تقدیر از برگزاری چنین نشستهایی، تأکید کرد: مطالبات رهبر انقلاب اسلامی از حوزه بسیار گسترده است و در معدود گزارههای مطرحشده از جانب ایشان در سفر سال ۸۹ خلاصه نمیشود و یکی از کارهای صورتگرفته در سطح مدیریتی حوزه علمیه قم، این بود که تمامی مطالبات رهبری از حوزه و حوزویان در دو جلد کتاب جمعآوری شده و بهعنوان سند بالادستی در تدوین سندهای چشمانداز، برنامهها و طرحهای اجرایی ملاحظه میشود.


معاون آموزش حوزههای علمیه ضمن اشاره به نگاه راهبردی و ویژه رهبر انقلاب به مسائل کلان داخلی و بینالملل، ریلگذاری حوزه را مستثنا ندانست و افزود: ایشان بسیار هوشمندانه نسبت به مسائل حوزه ورود کرده و تصحیح راهبرهای کلان و ریلگذاری نظامات حوزوی را دنبال میکنند.


وی اضافه کرد: البته اینگونه نیست که راهبردهای کلان رهبر انقلاب اسلامی بهسادگی و با تغییر چند کتاب محقق شود، بلکه افق نگاه ایشان بسیار بالاتر از اینهاست.


معاون آموزش حوزههای علمیه با تأکید بر پرهیز از سطحینگری به مطالبات رهبری انقلاب در مقوله حوزه و روحانیت، گفت: ایشان میفرمایند: «نقشه راه باید بهگونهای باشد که ریلگذاری شما در حوزه در عرصه آموزش، پژوهش، تهذیب، سیستم اداری، مدیریتی و… سبب خروج صدها سرباز برای عرصههای متعدد باشد». آیا با همین فقه و اصول متداول، میتوان وارد این عرصهها شد؟!


وی افزود: متأسفانه اکنون در عرصه مدیریت، حقوق، اقتصاد، تربیت، سیاست با مبانی غربی، مدیر تحویل جامعه اسلامی داده میشود که به هیچ وجه مقبول نیست. وقتی رهبری میفرمایند: علوم انسانی اسلامی، معنایش این است که حوزه باید مبانی علوم انسانی در عرصههای متعدد را از منابع اسلامی استخراج نماید، طبیعی است که چنین کاری به بضاعت علمی و دانشی قابل توجهی نیاز دارد.


حجتالاسلام والمسلمین رستمنژاد با طرح این پرسش که حوزه برای تحقق مطالبات رهبر انقلاب چه اقداماتی کرده است؟ گفت: ضمن پذیرش کاستیهای فراوان در این زمینه، باید گفت، کارهای بسیار خوبی هم صورت گرفته است و طبیعتاً بنده ناظر بهمدت مسئولیت و حیطه فعالیتم، به برخی از کارهای انجامشده اشاره میکنم.


وی با بیان اینکه یکی از کارهایی که انجام شد، تألیف سند چشمانداز با ملاحظه رهنمودهای رهبر انقلاب و مراجع عظام تقلید بود، خاطرنشان کرد: البته چنین کارهایی فوراً جواب نمیدهد و گاهی رسیدن به خروجی مطلوب، سالها زمان نیاز دارد.


معاون آموزش حوزههای علمیه با بیان اینکه اقدام بعدی حوزه تهیه منشور حوزههای علمیه با ملاحظه رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید در مهرماه سال ۹۵ بود، گفت: ما در حال تدوین نظامات آموزشی هستیم و خوشبختانه برنامه آموزشی آن در سال جاری در سطحیک اجرا شد. رهبری نظرشان کاهش سنوات تحصیل بود و در برنامه جدید آموزشی برای دیپلم و بالاتر از دیپلم یک سال کاهش سنوات را داشتیم.


وی افزود: یکی از مطالبی که حضرت آقا فرمودند: تغییر متون آموزشی بود. درباره تغییر متون نیز، اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. در این زمینه تاکنون ۶۰ کتاب تولید یا کتابهای موجود بهروزرسانی شده است. برای نمونه متن کتاب سیوطی تغییر کرده و شواهد بسیاری(4هزار روایت) از دعای صحیفه سجادیه، روایات و آیات زیادی از قرآن کریم در آن گنجانده شده است.

معاون آموزش حوزه، اظهار کرد: نکته بعدی ورود دینی در تمام شئون و جزئیات نظام است. اگر حوزه نتواند در این عرصه کمککار نظام باشد، پساز کجا میتوان توقع کمک داشت؟ دست نظام به سمت حوزه دراز است و حوزه اگر در این عرصهها وارد نشود و به ولیفقیه کمک نکند، چه کسی کمک کند؟


وی گفت: یکی از مشکلات ما این است که در عرصه اعطای مدرک نقص داریم؛ مثلاً طلبه ۶ سال تحصیل میکند و تازه فوق دیپلم دریافت میکند. این سبب میشود، افراد کمتر وارد حوزه شوند. اکنون ۹۰ هزار نفر، تحصیلات حوزوی را در دانشگاه انجام میدهند.

حجتالاسلام والمسلمین رستمنژاد با بیان اینکه مشکل دیگر حوزه این بود که برخی رشتهها همانند حدیث که باید متولی اصلی آن حوزه باشد، زیر نظر وزارت علوم بود، افزود: خروجی چنین کاری این بود که اگر عالمی میخواست، برای طلاب حدیث را آموزش بدهد، چند سال باید بهدنبال وزارت علوم میرفت تا مجوز بگیرد. بحمدالله با تأسیس شورای گسترش، این مشکلات حل شده است؛ البته حوزه باید ۲۰ سال پیش اقدام به چنین کاری میکرد.


وی یادآور شد: ابتدا که ما آمدیم، تنها ۵۰ رشته برای حوزه اختصاص یافته بود، به همین دلیل درختواره رشتههای دانشی با مشارکت بیشاز ۵۰۰ استاد در ۱۶ حوزه دانشی تهیه شد. این درختواره، نقشه دانشی علوم اسلامی حوزه است. پیشاز این درختواره کمتر از ۵۰ رشته و گرایش دست حوزه بود. بحمدلله در حال حاضر ۴۰۰ رشته به تصویب رسیده است و نزدیک به ۲۰۰ گروه در حال تدوین سرفصلها هستند و در حال حاضر با کمک گرفتن از مجموعههای دیگر، نقشه اجرایی آن را دنبال میکنیم. وقتی گزارش این کار خدمت حضرت آقا ارسال شد ایشان بسیار خوشحال شدند.


معاون آموزش حوزههای علمیه کشور از تخصصی شدن فقه خبر داد و بیان داشت: برای نمونه در سطح چهار، فقه عبادات، فقه اخلاق، فقه حکومت، فقه اقتصاد، فقه خانواده و… را با گرایشهای مختلف داریم. در سطح ۵ نیز فقههای تخصصی تصویب شده و اکنون نیازمند زیرساختها برای اجرای آن هستیم. بهطور کلی رشتههای فقه تخصصی و علوم انسانی اسلامی در سطوح۲، ۳، ۴ و بعضاً در سطح۵ دنبال میشود. در تمام این عرصهها تلاشها این بود که این امور با نگاه نظریهپردازی و تخصصیسازی صورت گیرد.


حجتالاسلام والمسلمین رستمنژاد همچنین از ورود موضوعات پایاننامهها در موضوع بیانیه گام دوم خبر داد و اضافه کرد: از دیگر برنامهها معرفی کتب بدیل در سطح یک بود که کتب رهبر انقلاب و امام راحل در این زمینه بهعنوان کتب بدیل معرفی شدهاند.


خروج