*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤١٦١٤٦ ١١:٥٧ - 1399/09/25   وسعت روزی ارسال به دوست نسخه چاپي


وسعت روزی

آیت الله ناصری



در روایتی از امام سجاد(علیه السلام) نقل شده که فرمودند: لاتنامنَّ قبل طلوع الشمس فانّی اکرهها لک، انّ الله یقسم فی ذلک الوقت ارزاق العباد و علی ایدینا یجریها؛ بحارالانوار 46/23 یعنی دوست ندارم و نمیپسندم که شما قبل از طلوع آفتاب بخوابید؛ زیرا خداوند رزق هر کس را قبل از طلوع آفتاب به دست ما اهل بیت تقسیم میکند.

علمای اخلاق دستور میدادند بین الطلوعین بیدار باشید که هم برای جنبههای روحانی و هم برای جنبههای جسمانی و هم برای توسعه رزق اثر بسزایی دارد. یکی از بزرگان در نجف اشرف از فرط سختیهای دنیا به حرم حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) رفت و ضمن توسل عرض کرد: یا امیرالمؤمنین(علیه السلام)! دیگر نمیتوانم صبر کنم یک فکری برای ما بکن!! شب حضرت را در خواب دید که فرمود: «برو به اهواز کار تو اصلاح میشود. بلند شد و رفت اهواز در آنجا شخصی به او گفت: آقا فرمودند که بینالطلوعین بیدار باش، توسعه رزق شما تضمین شده است. میپرسد آقا کیست؟ میگوید: حضرت بقیةالله(عجل الله تعالی فرجه الشریف).

غرض اینکه روایات متعددی وارد شده مبنی بر اینکه انسان بین الطلوعین بیدار باشد، اول وقت، بیدار باش و نمازت را بخوان. که هم برای روحت و هم برای جسمت و هم برای توسعه رزق اثر دارد. در روایتی امام سجاد(علیه السلام)، ما را از خواب بین طلوعین منع میفرماید و این حرف از ناحیه شخصی است که مسؤلیت عالم وجود به عهدهشان است. الآن هم حضرت بقیةالله مسؤلیت عالم وجود را به عهده دارند و رزق جمیع مخلوقات به دست مبارکشان تقسیم میشود.

یکی از مظلومیتهای بزرگ امامان معصوم خصوصاً حضرت علی(علیه السلام) همین است که معنای ولایت آن ذوات مقدسه برای مردم روزگارشان معلوم نبود و لذا مورد ظلم و خصومت واقع شدند.

تأثیر تسبیح حضرت زهرا(علیهاالسلام)

همانطور که هر میوه و غذایی اثری دارد، هر عبارت و عملی نیز اثر خاص دارد و لذا یکی از اساتید سفارش میکردند که این اعمال مستحبی را حداقل در عمرتان یک بار انجام بدهید. اعمال مستحب زیاد است، از جمله تسبیح حضرت زهرا(علیهاالسلام) بعد از نماز که ثواب هزار رکعت نماز را دارد که خیلی مهم است. منقول است که حضرت زهرا(علیهاالسلام) از پدر بزرگوارشان تقاضاهایی داشتند که جناب رسول(صلوات الله علیه) برای سهولت و روان شدن کارهای دنیایی، آن تسبیحات را سفارش فرمودند.

یکی دیگر از آثار تسبیح حضرت زهرا(علیهاالسلام) همین است که انسان پیوسته به فکر این بزرگوار و مظلومیتشان میافتد و ارتباطش با ولایت استوار میگردد.


تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج